Aktualności

Utrudnienia na lotniskach w Europie
2022-07-19

Anulacje i opóźnienia na lotniskach


Wiele europejskich lotnisk odnotowuje utrudnienia w organizacji ruchu lotniczego. Porty lotnicze nie były gotowe na tak nagły wzrost zainteresowania podróżami lotniczymi w okresie wakacji i nadal borykają się z brakami kadrowymi w obsłudze naziemnej. Podobne trudności dotykają same linie lotnicze, które mają problemy ze składem załóg i strajkami związków zawodowych.


Lotnisko w Brukseli

Według najnowszych danych (Bloomberg z dn. 13.07.2022) to właśnie lotnisko w Brukseli odnotowało najwięcej opóźnień lotów ok. 72%, a 2,5% połączeń lotniczych zostało anulowanych.


Lotnisko Londyn Heathrow

W okresie od 12 lipca do 11 września 2022 roku Londyn Heathrow wprowadziło dzienny limit 100 tys. pasażerów. Port lotniczy ma problemy z brakami kadrowymi, co utrudnia obsługę większej liczby pasażerów.


Lotnisko Londyn-Gatwick

Lotnisko Londyn-Gatwick zmniejszyło dzienną liczbę operacji lotniczych do 825. W sierpniu lotnisko Gatwick planuje zwiększyć liczbę obsługiwanych połączeń do 850.


Amsterdam-Schiphol

Port lotniczy Amsterdam-Schipnol w połowie czerwca 2022 roku zmniejszył dzienną liczbę operacji lotniczych. Obecnie największe lotnisko w Holandii jest w stanie obsłużyć do 70 tys. pasażerów każdego dnia, o 16% mniej niż planowano.


Lotnisko Paryż Roissy-Charles de Gaulle

Paryskie lotnisko nękane jest falą strajków pracowników obsługi naziemnej. Wzmożony ruch lotniczy w okresie wakacji nie poszedł w parze z przywróceniem zredukowanych w okresie pandemii etatów. Pracownicy lotniska są zobligowani do nadgodzin i podziału pracy w mniejszym zespole.


Lotnisko Frankfurt nad Menem

Największe niemieckie lotnisko ostrzega przed utrudnieniami w obsłudze lotów, które mogą potrwać przez kilka najbliższych miesięcy. Port lotniczy stara się stale zatrudniać nowych pracowników, ale ich przeszkolenie i wdrożenie może potrwać nawet kilka najbliższych miesięcy. Według danych Bloomberga (z dn. 13.07.2022 roku) 68% lotów jest opóźnionych.


Kryzys w Hiszpanii

Lotniska w Hiszpanii są sparaliżowane przez falę strajków. Tanie linie Rynair w okresie od czerwca do lipca zaplanowały łącznie 16 dni strajku. Kolejny protest przewidziany jest na 29-31 lipca. Pasażerowie podróżujący z/do Barcelony, Alicante, Malagi, Madrytu, Walencji, Girony, Sewilli, Santiago de Compostella oraz Ibizy muszą liczyć się z utrudnieniami. W tych samych dniach planowany jest też strajk innych tani linii lotniczych EasyJet.



Mapa strony | Polityka prywatności | Ochrona danych osobowych | Nota prawna